Varis Çorabı

Varis Çorabı

Öncelikle varis nedir? Buna bakalım.

Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamar genişlemelerine varis denir.

Bacaklarımızdaki toplardamarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde  temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır.  Bacak kaslarının çalışması ve kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Ancak kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur.

Varis çoraplarını kimler kullanmalıdır?

Mesleği gereği sürekli ayakta duranlar, (öğretmen , hemşire , pazarlamacı , hostes ,tezgahtar , berber , diş hekimi , şoför) sürekli seyahat edenler, kilolular, yük taşıyanlar hafif derecede varisi olanlar ve varise genetik yatkınlığı olanlar kullanmalıdır .

[reklam3]

[reklam1]

Önerilen varis çorapları

Hastaların tiplerine, ayak numaralarına, ayak bileğinin çapına, alt baldırdaki şişlik ve kan basıncının durumuna göre değişmektedir.

Çorap basınçları ise hasta ayağının üstüne, ayak bileğine, bilek üstüne, alt baldır veya üst baldıra, kalça çevresine uygun şekilde hekim tarafından belirlenerek önerilir.

[reklam3]

[reklam1]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica