Varis Ameliyatı? Lazerle Varis Tedavisi

Varis ameliyatı nedir?

Varis ameliyatı varisleri ve varislerin en önemli nedeni olan safen toplardamarının çıkartılması için yapılan bir cerrahi işlemdir. Varis ameliyatının amacı bu genişlemiş olan damarları çıkararak kanın bacağın aşağılarına kaymasını engelleyerek, ağrıyı, şişliği ve görünümü düzeltmektir.

Varis ameliyatı hangi anestezi ile yapılır?

Varis ameliyatı için genel anestezi (narkoz), belden iğne yapılarak sadece bacakların uyuşturulduğu spinal yada epidural anestezi ile yapılır. Bununla beraber varis ameliyatı sadece varisli damarların çevresinin bölgesel olarak uyuşturulduğu lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.

Ne zaman gereklidir?

Doktor hastanın şikayetleri ve Doppler ultrason bulgularına göre tedaviyi planlar. Genel olarak hastada şikayete ( görünümden rahatsızlık, bacaklarda şişme, ağrı, ağırlık hissi ve gece krampları ) neden olan safen toplardamarı yetmezliği varsa ameliyat yada tedavi gereklidir. Bazen varislerin olmasına rağmen hasta şikayetçi olmayabilir, ancak hastanın özellikle ayak bileklerinde küçük mavi varisler oluşmaya başlamış ise bu ameliyat için bir gereklilik oluşturur.

Varis ameliyatı nasıl yapılır?

Kasıktan, ayak bileği hizasından ve bazen diz hizasından yapılan birkaç santimetrelik kesilerden yetmezlikli safen toplardamarı bulunur. Damarın uçları bağlanıp kesildikten sonra içine ilerletilen özel tel damarın diğer ucuna gelince bir somun yerleştirilip damara bağlanır. Daha sonra tel çekildiğinde damar kendi içine kıvrılarak telle birlikte çıkarılmış olur. Bundan sonra kesiler dikilir. Bunun yanısıra çıkarılan damardan başka varisler var ise varislerin üzerine yapılan milimetrik kesilerden ilerletilen özel kancalar ile varisli damarlarda çıkarılır (bakınız varislerin çıkartılması). Bu kesilerin ise dikilmesi çoğu kez gerekmez ve cerrahi bantlarla kapatılır. Ameliyattan sonra bacak elastik bandajlarla sarılır.

Klasik olarak bilinen varis ameliyatı:

Klasik varis ameliyatı yetmelikli safen damarı ve varisli damarların çıkartılması işlemidir. Bu ameliyat ülkemiz genelinde bir uzman hekimin yaptığı ve raporlandırdığı Doppler ultrasonografiye dayanılarak bir başka cerrah tarafından yapılmaktadır. Çok sayıda farklı anatominin olduğu bir hastalıkta sadece yazılı bir kağıda dayanarak ameliyat yapıldığında genelde ameliyat olduğundan fazla kesi ile gereğinden fazla yada az işlem yapılarak gerçekleştirilmektedir. Bu durum bu güne kadar duyduğumuz varis ameliyatından sonra varisin tekrarının bir klasik olduğu mitini doğurmaktadır.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisinde laser ve radyofrekans gibi yöntemlerin geliştirilmesine karşın halen varis ameliyatı kullanılmaktadır. Bu durum özellikle safen toplardamarının aşırı derece geniş olduğu hastalarda gerekmektedir. Her nekadar geniş damarlarda radyofrekans ile tedavi edilebilselerde, işlem sonrası hastaların şikayetleri uzunca bir süre devam edebilmektedir.Bu durumda damarın ameliyatla çıkartılması daha iyi bir seçenektir. Bir diğer ameliyat gerekçesi ise safen damarının kasıktan itibaren çok yüzeyel seyretmesidir. Bu durumda laser yada radyofrekans deride uygulandığında deride kahverengi bir iz bırakmaktadır. Özellikle görsel amaçla tedavi yapılan hastalarda bu önemli bir sorundur. Böyle durumlarda damarın ameliyatla çıkartılması daha uygundur. Bir diğer gerekçe laser yada radyofrekans yok ise varis ameliyatı yapılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica