Tünel

Tünel
19 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 6.504 kez okundu.

TÜNEL

Bir samurayın oğlu olan Zenkai, Edo’ya gelerek yüksek mevkili bir adamın uşağı olarak çalışmaya başlar. Zenkai adamın karısına aşık olur ve zaman içinde bu durum herkesçe duyulur. Kendini savunurken adamı öldüren Zenkai, adamın karısını da yanına alarak uzaklara kaçar.

Kadın ve Zenkai hırsızlık yaparak geçinmeye başlarlar. Kadın o kadar açgözlüdür ki Zenkai zamanla kadından soğur. Sonunda da kadını terk eder, gezgin bir dilenci olarak çok uzaklardaki Buzen eyaletine doğru yola koyulur.

Geçmişin kefaretini ödemek için hayatını iyilik yaparak geçirmeye karar verir. Yüksek bir uçurumun tepesinde birçok insanın ölümüne sebep olan tehlikeli bir patika olduğunu öğrenir. Buradan insanların kolaylıkla geçebilmesi için dağın içinden bir geçit, bir tünel yapmaya girişir.

Gün içinde yemek dilenen Zenkai, geceleri tünel kazar. 30 yıl böylece geçer, 700 metre uzunluğunda, altı metre yüksekliğinde, 10 metre genişliğinde bir tünel ortaya çıkar.

Tünelin bitiminden iki yıl önce, zamanında karısıyla beraber kaçtığı adamın kılıç ustası oğlu intikam için Zenkai’yi bulur.

“Sana canımı kendi rızamla teslim edeceğim” der Zenkai ona. “Ama bana izin ver de yaptığım işimi bitireyim. Bittiği gün gelip beni öldür.”

Oğlan o güne kadar beklemeye karar verir. Zenkai aylarca kazmaya devam eder. Oğlan hiçbir şey yapmaktan usanıp Zenkai’nin kazmasına yardım etmeye başlar. Bir yıl boyunca Zenkai’ye yardım eden oğlan Zenkai’nin karakteri ve azmine hayran kalır.

Sonunda tünel biter ve insanlar güvenle yolculuk etmeye başlar. Zenkai “Şimdi kellemi alabilirsin. Artık işim bitti” der.

Oğlan ağlayarak karşılık verir: “Üstadımın kellesini nasıl alabilirim ki?”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica