Tırnak Kırılması

Tırnak Kırılması

Tırnaklarınız sıkça kırılıyorsa öncelikle bir dermatoloğa görünmenizde yarar bulunmaktadır. Tırnak kırılmasının başlıca nedenleri arasında oje, aseton, deterjan, sıcak su kullanımı olabileceği gibi demir eksikliği anemisi, dolaşım sistemi bozuklukları, hipotiroidi hastalığı (tiroid bezinin az çalışması ), yetersiz beslenme sonucu kreatin sentezi azalması gibi çeşitli nedenler yer alabilmektedir. Eğer tırnak kırılması probleminiz varsa bunun nedenini anlamak için uzman bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun yaptığı testler sonucunda sizin için en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir.

Tedavi sürecinizde ise uygulamanız da hiçbir zararı bulunmayacak aksine yararı olabilecek bir kaç basit yöntem bulunmaktadır. Bunlar tedavi süreci zarfın da ellerinizi sıcak su, sabun, deterjan,oje ve aseton kullanımından kaçındırmak ve en önemlisi de tırnaklarınızın hava ve ışık almasına özen göstermek olacaktır.Aynı zamanda da tırnak diplerinizin kuru olmamasına dikkat edip sık sık nemlendirmeniz gerekmektedir..

Bu sorunun çözülmesinde yapılması gereken en önemli şey ise vücudunuz da demir eksikliğinin olup olmadığını anlamak için uzman doktor kontrolünde demir eksikliği testi yaptırmanızdır. Bunun sebebi tırnak kırılmasının en büyük nedenin demir eksikliğinin olmasıdır. Eğer testler sonucunda vücudunuzda demir eksikliği saptanırsa bir hematolog kontrolünde demir takviyesi almanız gerekmektedir. Ancak buradaki en önemli unsur kendi başınıza demir alımında bulunmamanız olacaktır çünkü demir eksikliğinde sorun yaşayabileceğiniz gibi demirin fazlası da vücuda zarar verebilmektedir.Bunlara sebebiyet vermemek için mutlaka doktor kontrolün de bir tedavi süreci yaşamalısınız.

[reklam1]

[reklam3]

Bir başka önemli unsur ise vücudumuzda omega 3 yağ asitlerinin çok az miktarda bulunmasıdır..Omega3 eksikliğinde sıkça omega 3 bulunduran besinler tercih etmelisiniz. Bunlar ceviz, fındık, badem, kuru baklagiller,kuru meyveler, kekik ve kimyondur.

Tırnak Kırılmasını Önlemek İçin 5 Öneri

1- Sağlıklı tırnaklar için en önemli madde beslenmedir. Et, süt ve balık ürünlerinin tüketimini ihmal etmeyin.
2- Aseton tırnağa zarar veren en önemli etkenlerdendir. Aseton kullanımını en aza indirin.
3- Temizlik yaparfken mutlaka eldiven kullanın. Deterjanların içindeki kimyasallar tırnaklarınızın yıpranmasına neden olur.
4- Manikür yaptırıyorsanız aletlerin hijyenik olmasına çok dikkat edin. Tırnaklarınızın mikrop kapmasına neden olabilir.
5- Tırnaklarınızı tırnak makası yerine törpü ile kısaltın. Bu tırnaklarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayacaktır.

[reklam1]

[reklam3]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica