Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

Kur’an-ı Kerim’in on dört sûresinde secde ayeti var. Bunlardan birini okuyan ve işitene secde etmek vacib. Sadece namaz kılmakla mükellef olanlar tilavet secdesiyle yükümlü. Âdet halinde ve lohusa olan kadınlara ise vacib değil.

Secde ayetinin meali okunduğunda da tilavet secdesi yapılması gerekiyor

Secde ayetinin tercümesi okunduğu takdirde de tilavet secdesi vacib oluyor. Secde ayetini yazmakla veya okumayarak sadece bakmakla secde yapmak gerekmediğ-i gibi, hecelemekle yani harf harf okumakla da gerekmiyor. Secde ayetinin cemaat içinde okunması halinde okuyanın ileri geçmesi ve cemaatin saf bağlaması lazım değil. Herkes bulunduğu yerde kıbleye dönerek secdesini yapabiliyor. Secde yapmak için hazır olmayan kimsenin yanında secde ayetini gizlice okumak mendub.

Bir yerde bir secde ayetini tekrar eden kimseye bir defa secde etmek yeterli. Ancak bulunduğu yerden başka bir yere giderse bir secde yeterli olmaz. Hasta olan kimse tilavet secdesini ima ile yapar. İçinde secde ayeti olan sûreyi veya ayetleri okuyup da secdeden kaçınmak için o ayeti atlamak mekruh. Namazı bozan şeyler tilavet secdesini de bozar ve secdenin iade edilmesi gerekir.

Tilavet secdesinin yapılışı

Abdestli olarak kıbleye dönülür. Tilavet secdesi niyetiyle eller kaldırılmadan ‘Allahu Ekber’ diyerek secdeye varılır. Secdede üç kere ‘Sübhane Rabbiye’l a’lâ’ dendikten sonra ‘Allahu Ekber’ denilerek kalkılır. Ayağa kalkarken ‘Gufraneke Rabbena ve ileyke’l-masir’ denilmesi müstehab. Secde bir defa yapılır, secdeden sonra selam da yok.

Kur’an-ı Kerim’de secde ayeti bulunan on dört sûre

 1. A’raf Sûresi (206. ayet)
 2. Ra’d Sûresi (15. ayet)
 3. Nahl Sûresi (49. ayet)
 4. İsrâ Sûresi (107. ayet)
 5. Meryem Sûresi (58. ayet)
 6. Hac Sûresi (18. ayet)
 7. Furkan Sûresi 60. ayet)
 8. Neml Sûresi (25. ayet)
 9. Secde Sûresi (15. ayet)
 10. Sâd Sûresi (24. ayet)
 11. Fussilet Sûresi (37. ayet)
 12. Necm Sûresi (62. ayet)
 13. İnşikak Sûresi (21. ayet)
 14. Alâk Sûresi (19. ayet)

Ayet-i kerime

Yemin olsun: Biz, ders alınsın diye Kur’ân’ın anlaşılmasını kolaylaştırdık. Haydi, var mı düşünen ve ibret alan?  Kamer Sûresi 54/40

Hadis-i şerif

Her kim, Müslüman kardeşini bir günah yüzünden ayıplarsa, onu kendisi de işleyinceye kadar ölmez.  Tirmizi

Haftanın duası

Ey her şeye gücü yeten Rabb’imiz! Bize ve yeryüzünün değişik yerlerindeki bütün inananlara, özellikle de gadre, zulme ve haksızlığa uğratılmış mazlumlara dünyada ve ukbada tasa ve elem sebebi olan kötülüklerin hepsini bertaraf et.  

[reklam1]

[reklam3]

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica