Süper Cevaplar

Süper Cevaplar
11 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 3.202 kez okundu.

DOST MU, DÜŞMAN MI?

Köpeğin biri dağda gezerken tavşan yakalar. Köpek, keyifli keyifli tavşanı hem yalıyor, hem de ısırıyor.

Tavşan dayanamayarak köpeğe; “Köpek kardeş! Ya ısırmayı bırak, ya da yalamayı ki, dostum musun, düşmanım mısın anlayayım!”der.

RİYAKÂR

Adamın biri mescitte namaz kılmaktadır. Arkadaşları namaz kılan kişi hakkında; “Çok dindar bir insandır, ihlası elden bırakmaz, maşallah bârekallah takva sahibidir.” diyerek konuşmaktadırlar.

Arkadaşlarının hakkında lehte konuştuğunu duyan adam namazını yarıda keserek, döner ve; “Hem de oruçluyum!” der.

DİĞER KARDEŞLERİN DUYMASIN!

Bir gün Fatih Cennet mekanın yanına derviş kılıklı birisi gelir ve ona: “Sultanım! Siz bir padişahsınız; saraylarda oturuyor ve saraylarda yaşıyorsunuz. Ben ise sokaklarda sürünüyorum. Bir de ‘müminler kardeştir’ diyorsunuz. Eğer kardeş isek, neden sizinle aynı hayatı paylaşmıyorum?” diyerek, serzenişte de bulunur. Fatih, onun bu sitemi karşısında, kendisine yakışan büyüklüğünü ortaya kor ve hemen ona bir kese altın verir. Ancak, Sultan’ın bu ihsanını az bulan derviş: “Senin onca malın mülkün yanında bu da bir şey mi” der. Ve bir kese altını azımsar. İşte o zaman Fatih, taşı gediğine kor ve hemen şu nükteyi yapıştırır: “Aman bunu diğer kardeşlerimiz duymasın. Yoksa sana bu kadarı bile düşmez!”

ASKIDA KAHVE

Ünlü İtalyan sinema sanatçısı Vittorio de Sica anlatıyor;

İtalya’da Napoli’nin kenar mahallelerinden birinde bir kafede kahve içerken gördüğü bir hadise; İçeri giren bir müşteri, garsona “Due caffee, uno sospeso” (İki kahve, biri askıda) der. İki kahve parası verir, bir kahve içip çıkar. Garson, tezgahın üzerindeki çiviye bir küçük kâğıt asar.

Biraz sonra içeri iki kişi girer. Onlar da, “Trio caffee, uno sospeso” (Üç kahve, biri askıda) derler. Üç kahve parası verip, iki kahve içer giderler. Garson tezgahın üzerindeki çiviye küçük bir kâğıt daha asar.

Bir süre sonra, kahveye üstü başı biraz eski, püskü, belli ki fakir biri girer ve “Uno caffee, sospeso” (Bir kahve, askıdan) der. Garson kahvesini uzatır, Fakir adam kahvesini içer, para ödemeden çıkar gider. Garson, tezgahın üzerine asmış olduğu kâğıtlardan bir tanesini indirir.

Bu hadise çok güzel bir toplum dayanışmasıdır. Durumu iyi olan insanlar, hali vakti yerinde olmayan insanlara kibarca ve nezaketle yardım etmektedir.

Bu “Askıda Kahve” meselesi toplumumuzda yaygınlaştırılmalıdır. Ramazan aylarında “Askıda Ekmek”, “Askıda İftar Açtırma”, Okullar başlarken fakir öğrenciler için “Askıda Burs” gibi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica