Ponçik Tarifi – Ver Fırına

Ponçik Tarifi – Ver Fırına

Tv8 Ekranlarının en özel yarışmalarında ver fırına da günün konusu Ponçik Tarifiydi. Günün en iyi ponçik tarifi Salimin olurken, 2.liği Serhat alarak koruma altına alındılar.

Kısa bir süre içerisinde tarifler ve ponçiklerin görünümleri sizler için sitemizde olacak. Tüm takipçilerimizden özür diliyoruz. Kayıt problemi yaşadığımız için bugün bir gecikme söz konusu ancak tarifler sitemize yüklenmek üzere hazırlanıyor. Söz verdiğimiz gibi yarım saat içerisinde sizler için tarifleri hazırladık. Buyrun

Mayalı Hamur Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salim Binaslan’ın Ponçik Tarifi

Ponçik Tarifi Hazırlanışı:

  • Mayayı ılık suda eritip 10 dakika bekletin. 1 su bardağı unu bir kaba alıp mayalı suyu ekleyin. Yoğurup hamuru top haline getirin. Üzerini bıçakla artı şeklinde çizip bezle örtün ve ılık ortamda kabarması için bekletin.
  • 4 su bardağı unu hamur yoğurma kabına alın. Ortasını havuz gibi açıp tozşeker, tuz, vanilya, margarin, 2 yumurta ve yumurta aklarını ilave edip yoğurun. Arada bir ellerinizi unlayarak yoğurmaya devam edin.
  • Mayalı hamuru hazırladığınız diğer hamura ekleyip yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur haline gelinceye kadar 10 dakika yoğurun.
  • Top şeklinde kapatıp unlanmış bir kaba alın. Üzerini bezle örtüp kabarıncaya kadar ılık bir ortamda bekletin.
  • Kalan 1 bardak unu düz zemine yayıp hamuru üzerine alın. Serptiğiniz unu hamura yedirinceye kadar yoğurup silindir şekli verin. Bıçakla 1 parmak kalınlığında parçalar halinde kesin.
  • Elinizi unlayarak hamur parçalarını tek tek yuvarlayın. Hamur toplarını hafif unlanmış tepsiye dizip üzerini örtün ve 10 dakika daha dinlendirin.
  • Sıvıyağı tavada kızdırın. Hamurları elinizle hafif yassılaştırarak tavaya atıp iki taraflı olarak kızartın. Kağıt peçete serilmiş tabağa alıp üzerine pudra şekeri serpin. Aralarını bıçakla keserek marmelat sürerek veya sade olarak servis yapın.

 

 

ponçik tarifleri - ver fırına 26 aralık

ponçik tarifleri – ver fırına 26 aralık

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica