Osmanlı Dönemi Camilerinde ki İlginç Sırlar

Osmanlı Dönemi Camilerinde ki İlginç Sırlar
4 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.247 kez okundu.

Sivas’ın Divriği İlçesi’nde bulunan tarihi camiye güneş ışınları vurunca ortaya muazzam gölgeler çıkıyor.

Peki, nasıl ortaya çıkıyor? 

 

“Eseri inşa eden mimar ve ustalar, binayı yapmadan önce 2 yıl boyunca güneşin doğuşundan batışına, yıldızların çıkışından kayboluşlarına kadar hepsini hesaplamış. Bu hesaplar yapıldıktan sonra, elde edilen sonuç, bu eser üzerinde gösterilmeye çalışılmıştır. Kapılarda ilk etapta siluet bakıyor, temaşa ediyor. İkincisinde siluetteki o kişi kitap okuyor, üçüncü durumda namaz kılıyor, dördüncü olayda ise kadına çevriliyor. Onun için burada tesadüf bir şey yoktur, eseri ilme hizmet, hakka hizmet, fisebilillah (Allah rızası için) düsturuyla yapmışlardır” ifadelerini kullanmıştı.

Sultanahmet Camiindeki Altı Minarenin Sırrı

Efsaneye göre ‘Padişah I. Ahmet, minareleri altından yaptırmak istemiş. Ancak kaplamada kullanılacak olan altının değeri padişahın bütçesini fazlasıyla aşmış. Caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa’nın bu emri ‘altın’ yerine ‘altı’ olarak işittiği söylenir. Bundan dolayı da camiyi 6 minareli inşa ettirmiş.

Mihrimah Sultan Camiini Sırları

Yazar Sunay Akın’ın son kitabı Geyikli Park’ta bahsedilirken Güneş ve Ay, bazı kaynaklarda ise Farsça Ayın içindeki Güneş anlamına gelen Mihrimah, Mihrimah Sultan Camilerinin de şifresini bir anlamda içermektedir. Nisan ve Mayıs aylarında Bayezid yangın kulesinden, Mihrimah Sultan (Üsküdar) Cami’sine doğru bakıldığında; sabah gün doğumunda  Caminin iki minaresi arasından güneşin doğuşu ve akşam gün batımında ise (Hicrî takvime göre her ayın 14’ünde) ayın doğuşu izlenebilmektedir. 

Aynı kuleden batı ufkuna Edirnekapı Mihrimah Sultan Camisine doğru bakılır ise; sabah ayın akşam da güneşin batışı izlenebilmektedir. 

Üsküdar’daki cami arkasından güneş doğarken, Edirnekapı’daki cami arkasında ay gizlenmeye başlamaktadır. Bu
şifreleri Mimar Sinan mı camilerin ardına gizledi yoksa Muhteşem Süleyman’ın fikri midir bilmiyorum ancak, her iki camiyi de Mimar Sinan’a yaptıran Sultan Süleyman’dır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica