Motivasyon Şapkası

Motivasyon Şapkası
4 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 148 kez okundu.

John Kennedy küçük bir çocukken Boston’da seçkin bir özel okula gidiyordu ve okulda üniforma giymek zorunluydu. Bu üniformalar çocuklar için çok önemliydi ve üniformalarına, özellikle de şapkalarına bir şey olursa başları belaya girerdi.

Çocuklar okuldan eve beraber yürürlerdi  ve yollarının üzerinde tırmanması neredeyse imkansız bir duvar vardı. Çocuklar duvardan atlamaya çalışırken, “Eminim sen tırmanamazsın. Eminim yapamazsın!” diye birbirlerini kışkırtırlardı. Bir gün John Kennedy şapkasını tuttuğu gibi duvarın üzerinden fırlattı! O şapka olmadan eve gidemeyeceğini biliyordu; yani, şapkayı duvarın üzerinden atınca, o duvara tırmanmak zorunda kalacağını biliyordu.

Peki, onun ne yapmaya çalıştığını anlıyor musunuz? Şapkasını atarken John Kennedy kafasına bunu koymuştu (başının derde girmemesi için eve gitmeden şapkasını alması lazımdı) yani kararlıydı ve bu kararlılıkla duvarı aşmayı aklına koymuştu. Şapkasını duvardan atınca, o duvara tırmanacağını biliyordu.

Bu, çocukların zihin gücünün üst seviyelerine ulaşmakta ne kadar içgüdüsel davranabildiklerinin güzel bir örneğidir. Elbette o yaşta bu kadar derinlemesine düşünmüyordu, John.

Yine de o şapkayı duvarın üstünden attı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica