İhanetten Daha Zalimsin Merhamet

İhanetten Daha Zalimsin Merhamet
22 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.645 kez okundu.

Haçlı seferlerinde Antalya Rumları “Sizi Antalya’dan gemilerle Kudüs’e; kutsal topraklara çıkartacağız…” diye Frank Haçlılarının paralarını alarak kandırdılar. Onları Kutsal Topraklar’a götürmediler.
Selçuklu ordusunun korkusundan Antalya dağlarına saklanan Franklar, açlıktan ve hastalıktan kırılmaya başladılar.
Franklar’ın perişan halini tesadüfen gören bir Türkmen çobanı, koştu haber verdi… Selçuklu beyi geldi, gördü ve her çadıra ikişer üçer Haçlı askeri emanet etti:
– “Bu askerler, ben Selçuk beyinin değil, Allah’ın size birer emanetidir. Onları doyurun, tımar edin ve sağ-salim istedikleri yere gitmelerini kolaylaştırın…” Dedi.
Türkler, Haçlı Frank askerlerini doyurdu, tımar etti, iyileştirdi. Sonra onlara silahlarını geri verdi.
Selçuklu beyi de şöyle dedi:
– Sizler Tanrı misafirisiniz. Sizlere ikramda, saygıda bir kusur ettiysek Allah rızası için affedin. Şimdi… istediğiniz yere gitmekte özgürsünüz. Yurdumuzdan çıkıncaya kadar sizin can güvenliğinizi sağlamak bizim boynumuzun borcudur… Herkesce böyle biline!
dedi demesine de… Franklar’dan kimse bir yere gitmek istemedi. 3000 Haçlı Frank, Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman oldu; bir tek, Katolik papaz Odo de Diogilo, Müslüman olmadı ve isteği üzerine memleketine gönderildi.

Katolik papaz Odo de Diogilo, günlüğüne şöyle yazdı:

“Ah merhamet! Her türlü ihanetten daha zalimsin! Rumlar’ın ihanetine karşılık Müslümanlar onlara (Franklar’a) ekmek verdiler; dinlerini gaspettiler. Gerçekte Müslümanlar, ifa eyledikleri hizmetle yetinerek bunlardan hiçbirisini dinlerini değiştirmeleri için zorlamamışlardı.” (Migne, Patrologia Latina, Paris 1844-55, tom. CXCV., s.1243.’den); W. Arnold, İntişar-ı İslam Tarihi, s.143. Ayrıca; bk. O.Turan, Selçuklular ve İslamiyet, s. 48.)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica