Hayatın İki Kanadı

Hayatın İki Kanadı
21 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.799 kez okundu.

Bir zamanlar kötü geçen bir  hasattan sonra şikayet eden bir çiftçi vardı: “Tanrı hava durumunu kontrol etmeme izin verse her şey daha iyi olurdu; çünkü besbelli kendisi çiftçilik hakkında pek bir şey bilmiyor.”

Tanrı ona dedi ki: “Bir yıl boyunca havanın kontrolünü sana bırakacağım; ne istersen dile, bu dileğin hemen yerine gelecek.”

Tanrı eskiden böyle şeyler yapardı. Sonra bundan sıkıldı.

Zavallı adam çok mutlu oldu ve hemen dedi ki, “Şimdi güneş istiyorum,” ve güneş çıktı. Sonra dedi ki, “Yağmur yağsın,” ve yağdı. Tüm bir sene boyunca önce güneş açtı ve sonra yağmur yağdı. Mahsül büyüdükçe büyüdü, izlemesi bile zevkliydi. “Şimdi Tanrı havanın nasıl kontrol edileceğini öğreniyor,” dedi çiftçi. Mahsül hiç bu kadar çok, hiç bu kadar yemyeşil olmamıştı.

Sıra hasata geldi. Çiftçi buğdayı kesmeye koyuldu; ama yüreğine indi. Başakların içleri bomboştu. Tanrı gelip ona sordu: “Nasıl mahsülün?”

Adam şikayet etti: “Kötü, efendim, çok kötü.”

“Peki sen havayı kontrol etmedin mi? İstediğin her şey olmadı mı?”

“Evet! Ben de işte bundan dolayı şaşkına döndüm – istediğim güneşi ve yağmuru elde ettim; ama hiç mahsül alamadım.”

O zaman Tanrı dedi ki, “Peki hiç rüzgar, fırtına, kar ve buz istemdin mi? Bunlar havayı temizleyip kökleri güçlü ve dayanıklı hale getiriyor. Sen güneş ve yağmur istedin; ama kötü hava istemedin. O yüzden elinde mahsül de yok.”

Yaşam ancak değişiklikler sayesinde mümkün olur. Yaşam hem iyi hem kötü hava, hem zevk hem acı, hem yaz hem kış, hem gece hem gündüz varsa yaşanır. Hem üzüntü hem mutluluk, hem rahat hem rahatsızlık olmalı. Yaşam bu iki uç arasında gider gelir.

Bu iki uç arasında dolaşarak dengede kalmayı öğrenirsin. Bu iki kanat sayesinde en uzak yıldızlara uçmayı öğrenirsin.

Eğer konforu, rahatlığı seçersen ölümü seçmiş olursun. Gerçek mutluluğu işte böyle kaçırdın; onun yerine rahatlığı seçtin. Ana babanın, toplumun ya da devletin peşine takılmak çok kolaydır. Otoriteye evet demek çok kolaydır – ama o zaman asla gelişemezsin. Yaşamın hazinelerini çok ucuza kapatmaya çalışıyorsun. Halbuki bir bedel ödemen gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica