Hayata Dair 5 Önemli Kısa Hikaye

Hayata Dair 5 Önemli Kısa Hikaye
30 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 4.473 kez okundu.

Merakın Motivasyonu

1911 yılında Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa adlı tablosu Paris’teki Louvre Müzesi’nden çalınır. İşin ilginç tarafı, olaydan sonraki 2 yılda tablonun duvarda boş kalan yerini seyretmek için gelenlerin sayısının, tablo orada iken seyretmeye gelenlerin sayısının iki misline çıkmış olmasıdır.

Kuşatma Nasıl Kırılır?

Ortaçağ’da yabancı güçler tarafından kuşatma altına alınan bir kaleye ilişkin anlatılan  ilginç bir hikaye vardır. Buna göre, kaleleri kuşatılmış olan insanlar, kuşatmayı gerçekleştirilen askerlere, kendi dirençlerini göstermek adına sürekli yiyeceklerini atmışlardır. Dışarıdakiler ise bu şov karşısında, içeridekilerin oldukça çok yiyeceği olduğunu düşünüp, kuşatmadan vazgeçmiş ve kuşatma alanını terk etmişlerdir.

Seneca’nın Mirası

Stoacı filozof Seneca, imparator Nero’ya suikast düzenleme suçuyla tutukludur. Önemli hizmetleriyle tanınmış düşünüre ölüm biçimini kendisinin seçme ayrıcalığı tanınır, ama vasiyetnamesi için zaman verilmez. Seneca, son anında yanında bekleyen ailesine döner, “Üzülmeyin” der, “size maddi zenginlikten çok daha değerli bir şey bırakıyorum: Erdemli bir yaşam örneği!”

Epictetus’un Cesareti

Prangaya vurulduğunda kemiklerini kıran gardiyanlara, “Fazla sıkmayın diye sizi uyarmıştım!” demekle yetinen Epictetus, şu sözleriyle cesaretini perçinler:

“Ölmek mi, ölürüm ama inleyerek değil! Hapiste yatmak mı, yatarım ama yakınarak değil! Sürgün mü, giderim; kim beni tebessümle yola koyulmaktan alıkoyabilir? Bildiğimi açıklamazsam, zincire mi vurulacağım? Kimse bana istemediğim şeyi açıklatamaz! İstencimi değil, ayaklarımı zincire vurabilirler, ancak!”

Kelebek Etkisi

Lorenz matematikteki Navier-Stroke denklemini basitleştirerek ancak hala non-lineer olan fonksiyon üzerinde tahmin yapmak amacıyla iterasyonları bilgisayarda yapıyordu. Bilgisayara verdiği 15,4086 derece hava sıcaklık değerinin virgülden sonra üç haneye yuvarlanması komutu sonucu, bu rakam 15,409 olarak hesaba katılıyordu. Dolayısıyla arada 0,004 derece fark vardı. Sonucu fazla etkilemeyecek bir fark olarak düşünülen bu değer, tam tersine sonuçta çok büyük fark yaratıyordu. 0,004 derecelik bu fark bir odaya konulan bir kelebeğin vücut sıcaklığı veya kanat çırpmasıyla havanın hızında yaratabileceği değişikliğe karşılık gelmektedir. Bu şekilde, başlangıç değerine olan bu aşırı hassasiyet bundan sonra “kelebek kanadı etkisi” olarak bilinir oldu. Böylece Kaos Teoremi tartışılırken kullanılan “Çin’de bir kelebek kanat çırpsa New York’ta tayfun oluşur” deyişi ortaya çıkıyordu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica