Hayat Felsefesi Edinebileceğiniz 3 Adet Harika Hikaye

Hayat Felsefesi Edinebileceğiniz 3 Adet Harika Hikaye
5 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 5.224 kez okundu.

Sokrates’ten Bilgelik Dersi

Genç bir adam Sokrates’e nasıl bilge olabileceğini sormuş. Sokrates, “Gel benimle” demiş. Genci bir ırmağın kıyısına götürmüş ve nefes alabilmek için çırpınana kadar adamın başını suyun içinde tutmuş, sonra bırakmış. Genç adam kendine geldiğinde, Sokrates sormuş, “Suyun altındayken en çok istediğin şey ne oldu?”“Nefes almak istedim” demiş genç adam. Bunun üzerine Sokrates şöyle demiş: “Bilge olmayı, başın suyun altındayken nefes almayı istediğin kadar istersen, ona ulaşabilirsin.

Üç Dindar Adam

Üç dindar adam aralarında konuşuyorlardı. Ortaya bir soru atıldı: “Eğer dünya birdenbire simsiyah kesilse ne yapardınız?”İçlerinden biri şöyle yanıtladı:“Hemen Allah’a dua ederek cennetin kapısını açmasını isterdim.”Bir diğeri, “Allah’a dua ederek, kadere boyun eğdiğimi, Allah ne isterse onu çekmeye hazır olduğumu söylerdim” dedi. Üçüncüsü ise şunu söyledi: “Karanlıkta nasıl yaşayacağımı öğrenmeye çalışırdım.”

Zen Üstadı

Bir Zen üstadı ve rahip olan Kasan, ünlü bir soylunun cenaze törenini yönetecekti. Orada durup eyalet valisinin, diğer lordların ve leydilerin gelmesini beklerken, avuçlarının terlemeye başladığını fark etti. Ertesi gün, öğrencilerini bir araya topladı ve henüz gerçek bir öğretmen olmaya hazır olmadığını itiraf etti. Onlara, dilenci ya da kral olsun, tüm insanların önünde aynı tutumu sürdürmeyi başaramadığını açıkladı. Hala sosyal rollerle ve kavramsal kimliklerle hareket ediyor, insanların eşit olduğunu anlayamıyordu. Kasan oradan ayrıldı ve başka bir üstadın öğrencisi oldu. Sekiz yıl sonra aydınlanmış olarak öğrencilerinin yanına geri döndü.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica