Hamilelikte 9. Hafta

Hamilelikte 9. Hafta
13 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.428 kez okundu.

DOKUZUNCU HAFTADA HAMİLELİK – BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 

hamilelikte 9. hafta

hamilelikte 9. hafta

Dokuz haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 2 cm, ağırlığı 2 gram kadardır.

9. hafta embriyonik dönemin son haftasıdır. Bundan sonra fetal dönem başlayacaktır ve embriyo onuncu haftadan sonra fetus olarak adlandırılacaktır.

Dokuzuncu haftada bebekte kemik ve kıkırdak dokular oluşmaya başlar. Gözler gelişir, dil oluşmaya başlar. Bebeğin el parmakları görülebilir seviyede gelişmiştir ancak henüz çok kısa ve hala ördek ayağı gibi bitişik şekildedir. İç genital organlar erkek cinsiyette testis, kız cinsiyette yumurtalık (over) olacak şekilde oluşmuştur ancak bebeğin cinsiyeti henüz söylenemez. Daha önceki haftalarda ilk oluşum aşamasında bebeğin göbek kordonu etrafından dışarı doğru çıkmış olan barsaklar artık karın içerisine doğru göç etmeye başlar. Bebek bu haftada ilk defa içme işlemini gerçekleştirir ve ilk içtiği içecek amnion sıvısıdır (bebeğin içerisinde bulunduğu su). Bebeğin refleksleri gelişir, örneğin bu haftalarda ultrason muayenesinde rahim duvarına dokunulursa bebek hareket etmeye başlar. 9. haftada kalp kapakları, retina ve burun ucu oluşmaya başlayan diğer yapılardır.

[reklam1]

[reklam3]

9. Hafta Annedeki Değişiklikler

  • Artan hormonların etkisiyle kendinizi yorgun ve uykulu hissetmeye devam edersiniz.
  • Göğüslerinizdeki dolgunluk ve hassasiyet biraz daha artabilir. (Bu dönemde alttan destekli sütyenler kullanmalısınız.)
  • Mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler yaşayabilirsiniz. (Mideniz hiçbir zaman aşırı dolu olmamalı!) Ayrıca kişiden kişiye değişen ve mide yanmasına sebep olan yiyecekler yememelisiniz.
  • Burun kanamaları da hamilelikte sıklıkla görülür ama her ne olursa olsun artık gebeliğe alışmaya başlıyorsunuz.
  • Bu haftalarda günlük kalori ihtiyacınız yaklaşık 300 kalori artar. Yeterli kalsiyumu alabilmek için bol bol süt ürünleri tüketmelisiniz.

[reklam1]

[reklam3]

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica