Hamilelikte 14. Hafta Anne ve Bebek

Hamilelikte 14. Hafta – BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ

 

hamilelikte 14. hafta

hamilelikte 14. hafta

14. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 9 cm, ağırlığı 45 gram kadardır. 

Ondördüncü haftada bebek nefes alıp verme hareketlerine başlar. Nefes alıp vermesi hava ile değil amnion suyu ile olur. Bebek amnion sıvısını akciğerlerine alır ve sonra tekrar ağzından dışarı atar, bu şekilde solunum egzersizleri yapar. Bebeğin boynu uzar ve çenesi göğsünden uzaklaşmaya başlar. Bebek ellerini kollarını hareket ettirmeye başlar. Bebeğin kalp atışları dopler cihazı ile duyulabilir. Bebeğin sindirim sistemi sanki yediği yiyecekleri sindirir gibi hareket etmeye başlar. Bebeğin çok ince tırnakları vardır. Bebek bu haftalarda baş parmağını emebilir. Bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretir.

[reklam1]

[reklam3]

Hamilelikte 14. Hafta Annedeki Değişiklikler 

  • Bu hafta, hamileliğinizin en rahat dönemi olan ikinci trimester (İkinci 3 aylık dönem) başlar. Çünkü artık vücudunuz hamileliğe uyum sağlar. Hatta dışarıdan bakanlar, dikkat ederlerse hamile olduğunuzu anlayabilirler.
  • Bu dönemde hormonlar en üst seviyeye çıkar ve dolayısıyla bulantı yorgunluk hissiniz azalır. (Yorgunluğunuz devam ediyorsa dinlenmeye devam etmelisiniz. )
  • Progesteron hormonunun etkisiyle tüm düz kaslarda oluşan gevşeme, bağırsak kaslarında da gerçekleşir ve kabızlığa neden olabilir. ( Lifi zengin besinler yemeli ve tuvalet ihtiyacınızı ertelememelisiniz.)
  • Bu dönemde göğüs ve karnınızdaki toplardamarlar genişler ve emzirmeye uygun şekilde meme uçlarınız büyüyerek koyulaşır.

[reklam1]

[reklam3]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica