Hamilelikte 11. Hafta

Hamilelikte 11. Hafta
13 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.554 kez okundu.

ONBİRİNCİ HAFTADA HAMİLELİK – BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ

[reklam1]

[reklam3]

hamilelikte 11. hafta
11. gebelik haftasında bebeğin uzunluğu yaklaşık 4 cm kadardır, ağırlığı 7 gram kadardır. Bebeğin kafasının büyüklüğü boyunun yarısı kadardır.


Bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksik maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir. 

Bu haftaya kadar bebeğe embriyo denirken bu haftadan itibaren artık fetus diye adlandırılır, 11. haftadan doğuma kadar olan döneme fetal dönem denir. Bu haftalarda bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) görev yapmaya başlar. Bebeğin kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemi işlevsel hale gelmiştir. Bebek 11. haftadan itibaren fetal dönemin başlamasıyla artık hızlı büyüme  ve olgunlaşma sürecine girer ve doğuma hazırlanır. Bebeğin el ve ayak tırnakları gelişmeye başlar, saç folikülleri oluşur.

 

11. Hafta Annedeki Değişiklikler 

  • Rahim büyüdükçe ağırlık merkezi öne doğru gelir. Eğer belinizi yanlış kullanıyorsanız bel ağrısı şikayetleriniz artar. Genellikle 20. haftadan sonra ortaya çıkan bel ağrıları için önceden önlem almak gerekir. (Mesela belinizin arkasında ve koltuğun arasında hiç boşluk olmasın, yerden birşey alırken belinizden değil dizlerinizi bükerek eğilin ya da ortopedik özellikte olan bir yatak tercih edin.)
  • Ayrıca hormonların etkisiyle saç ve tırnaklarınız daha hızlı uzamaya başlar.
  • Besleyiciliği yüksek ve kalorisi düşük gıdalarla beslendiğiniz sürece vücudunuzun yağ depolanmasından korkmayın.

[reklam1]

[reklam3]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica