Hamilelikte 10. Hafta

Hamilelikte 10. Hafta
13 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.841 kez okundu.

ONUNCU HAFTADA HAMİLELİK – BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 

hamilelikte 10. hafta

hamilelikte 10. hafta

On haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 3 cm, ağırlığı 4 gram kadardır. 

Bu haftaya kadar bebeğe embriyo denirken bu haftadan sonra artık fetus diye adlandırılır, 10. haftadan sonraki döneme fetal dönem denir.

10. haftada bebek artık rahim içerisinde amnion sıvısı içinde hareket etmeye başlar ancak anne henüz harketlerini hissedemez, ultrason ile hareketler görülebilir. El ve ayak eklemleri, diz, dirsek, parmaklar oldukça şekillenmiştir. Henüz bu kadar erken haftada bile bebek eline dokunan bir cismi tutma refleksini edinmiştir. Dış kulak ve üst dudak şekillenmiştir. Bu haftada gerçekleşen en ilgi çekici olaylardan birisi bebeğin kuyruk kısmının düzleşerek görünmez hale gelmesidir. Bebek nefes alıp verme hareketleri yapar, bunu hava ile değil amnion suyu yutarak yapar ve ilk defa idrar yapmaya başlar.

[reklam1]

[reklam3]

10. Hafta Annedeki Değişiklikler

  • Uzun süreli oturmak ya da ayakta durmak dolaşım sistemini yavaşlatır. Bu da varis, basur ya da ayak şişmelerine neden olur. Bu yüzden iki saatte bir, en az 10 dakika dolaşmalısınız ki bacak kasları arasındaki toplar damarlar harekete geçsin.
  • Bu hafta içinde genellikle bulantı şikayetiniz azalır. Ama bazen şiddetli olarak, birkaç hafta daha devam edebilir.
  • Hormonların etkisiyle kısa süreli huzursuzluk, keyifsizlik, ani sinirlenme gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.
  • Hamileyken kan hacmi %40-50 oranında arttığından, özellikle göğüs ve bacak bölgelerinizde toplar damar belirginleşmesi yaşayabilirsiniz. (Bu varis olacağı anlamına gelmez.)
  • Kilo alımı, anneden anneye ve hamilelikten hamileliğe göre değişir. Eğer gereğinden fazla kilo alıyorsanız bu çok su tutmanıza bağlıdır ve doğumdan sonra kolaylıkla verebilirsiniz. Ya da kilo almamış hatta vermiş olsanız bile, bir sonraki haftadan itibaren yaklaşık 450 gr almaya hazır olun. • Hamileyken asla diyet yapmayın!

[reklam1]

[reklam3]

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica