Güneşin Kremi Nasıl ve Nerede Kullanılır

Güneşin Kremi Nasıl ve Nerede Kullanılır

1: “Güneş kremi kötü kokar ve cildimi yapış yapış yapar; sadece plajda sürmem gerekir.”

Güneş, kendini her gün gösterir, sadece plajda değil! Dr. Gervaise Gerstner, erken yaşlanma riskini azaltmanın en iyi yolunun günlük korunma olduğu tavsiyesinde bulunuyor. Ayrıca iyi haberler var! Her güneş kremi, bir şişe dolusu kimyasal karışım gibi kokmaz. Günlük kullanım için, Dr. Gervaise Gerstner, hafif, geniş koruma spektrumlu, en az 15 ve üstü koruma faktörlü nemlendiricileri öneriyor. “Piyasada yapışkan olmayan, kendiliğinden akıp giden ve el çantasına bile sığacak boyutlarda -yaklaşık 50 gramlık tüpler yanınızda taşımaya çok uygundur- birçok yüz losyonu var.” diye anlatıyor, Dr. Gerstner.

2: “Cildimin doğal rengi koyu; o hâlde güneş kremi kullanmam gerekmez.”

Dr. Gervaise Gerstner, “Her cilt tipinden insan cilt kanseri olur.” şeklinde uyarıyor. Bu mitin ardındaki gerçek, melanoma’nın (en tehlikeli cilt kanseri türü) Afro-Amerikanlarda, Latinlerde ve Asyalılarda daha nadir görülmesidir. Ama bu etnisite mensuplarında hastalığın daha ileri safhalarının ve açık tenli etnisite mensubu olanlara göre daha agresiflerinin tanılanma ihtimali daha fazla. Bu sebepten, güneş korumasından kaçınmak deri renginiz ne olursa olsun size pahalıya patlar. Aslında Mayo Clinic, 1970-2009 yılları arasında melanomanın 18-39 yaş aralığındaki kadınlarda sekiz kart artış gösterdiğini bildirmiştir. bu korkutucu istatistiklerle her gün geniş spektrumlu güneş kremi sürerek savaşın.

[reklam1]

3: “Beni güneşten koruyan, SPF (Güneş Koruma Faktörü) seviyesidir.”

Yüksek koruma faktörlü ortalamanın altındaki güneş kremlerine aldanmayın. İki tür zararlı ışın vardır ve SBF bunlardan yalnızca birine karşı korur. Dr. Gervaise Gerstner, SPF’nin ilgili olduğu UVB ışınlarının cildin yanmasından sorumlu olduğunu ama UVA ışınlarınınsa daha derinlere gidip yaşlanmaya sebep olduğunu anlatıyor. Ürünün kutusunu dikkatlice okuyup geniş spektrumlu güneş kreminin hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağladığından emin olun.

4: “Güneş kremi, yüzümde çatlaklara sebep olur.”

Tabii ki bir şişe yağlı güneş kremini yüzünüze boca etmek çehrenizi bir cildiyecinin kabusuna çevirebilir ama gözenek dostu seçeneklerin mevcudiyeti de korunmadan kaçınmanız için bir sebep olmadığı anlamına gelir. Dr. Gervaise Gerstner, “Çatlakları engellemek adına yüz için üretilmiş yağsız formülleri arayın.” tavsiyesinde bulunuyor. Üzerinde “non-comedogenic” yazan güneş kremleri, çatlağa yatkın cildiniz için uygundur.

[reklam2]

5: “Kendinden güneş koruması içeren makyaj yapmam, cildimi korumak için yeterlidir.”

Dr. Gervaise Gertner, “Hiçbir makyaj malzemesi, kendiliğinden cilidiniz korumaya yetecek SPF içermez.” diyor. Bulutlu havalarda bile güneşin ultraviyole radyasyonunun yüzde 40′ı dünyaya ulaşır. Bu da maruz kalan ciltte erken yaşlanmaya ve kırışmaya neden olur. Dr. Gervaise Gerstner’in buna karşı kullandığı bir sırrı var: “Kendinden güneş koruma faktörlü makyaj malzemelerini, geniş spektrum UVA/UVB korumalı nemlendiricinin üzerine günlük korumaya ilave olarak sürmek.”

[reklam3]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica