Etli Ekmek

Etli Ekmek
20 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.216 kez okundu.

Etliekmek, Konya ve Sivas’ın en meşhur yemeklerinden biridir. Gerçekten de öyle sevgili dostlar. Sivaslıyım ve ayrıca lise 3. sınıfı Konya’da okumuş biriyim. İki güzide şehrimizde de bu lezzete vakıf oldum. İkisinin de tadı damağımda kaldı diyebilirim. Şimdi bu lezzeti elimizden geldiğince sizlere tarif etmek istiyoruz. Şimdiden afiyet olsun.

Etli Ekmek Malzemeleri:

kuzu eti,

soğan,

domates

ve biberdir.

[reklam1]

[reklam3]

Etli Ekmek Yapılışı

Koyun eti kıyma makinesinde çekilerek de yapılır. Aslında en ideali etin maksimum en küçük bir şekilde elde kuşbaşı doğranması daha da lezzet katmaktadır Soğan, domates ve biber bıçak ile ince bir şekilde doğranır. Kıyma ile hazırlanan karışım iyice karıştırılır. Hazırlanan etli ekmek içeriği odun fırınına götürülür. Fırıncı eli ile uzunlamasına açtığı hamura bu karışımdan bir avuç kadar koyar ve hamurun üzerine yayar. Hamuru ideal uzunluk olan 90 cm kadar eliyle sündürür. Fırın küreğinin üzerine konur ve fırına sürülür. Bir süre piştikten sonra, pişmeyen yönü çevrilir. Pişme işlemi bitince fırından çıkarılır. Bıçak yardımıyla dilimlere ayrılarak servis yapılır. Etli ekmek, salata, ayran birlikte tüketilebilir.

Konya’nın ilçe ve köylerinde düğün, mevlid ve sünnet törenlerinde misafirlere etli ekmek ikram edilir. Yapımında esmer un kullanıldığı ve esmer un genel olarak en fazla kullanıldığı için, Konya’da aldığınız tadı başka bir yerde almanız pek mümkün değildir. Pide ile karıştırılmaması, ve pide olarak adlandırılmaması gerekir, nitekim pideden çok farklı bir yiyecek türüdür.

[reklam2]

[reklam3]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica