Baş Dönmesinin Yarattığı Tehlikeler

Baş Dönmesinin Yarattığı Tehlikeler

 Baş dönmesi gün içerisinde herkesin başına gelebilecek bir olay. Bazen düşen tansiyon, bazen açlık, iş yorgunluğu gibi etkenler sebep olur baş dönmelerine. Ama bir de kronikleşen baş dönmeleri var. İşte bu baş dönmelerine kesinlikle sıradan bir olay gibi yaklaşmayın. Çünkü baş dönmeleri hastalık habercisi olabilir. Gelin şimdi birlikte Baş Dönmesi rahatsızlığını birlikte irdeleyelim.

TEKRARLAYAN BAŞ DÖNMELERİNE DİKKAT!

Özellikle tekrarlayıcı baş dönmesinin altında beyin damar hastalıkları, Multipl Skleroz ve tümör gibi ciddi hastalıklar yatabiliyor. Dr. Aylin Yavuz, baş dönmesinin nadiren de olsa beyin, beyincik, işitme veya denge sinirine yerleşen bir tümörün erken, hatta ilk belirtilerinden biri olabileceği uyarısında bulunuyor. “Baş dönmesine, altta yatan nedene göre farklı yakınmalar da eşlik edebiliyor. Özellikle baş ağrısı, işitme kaybı ya da kulak çınlaması ve dengesizlik gibi şikayetlerden biri veya birkaçı varsa, ‘akustik nöroma’ denilen tümörün erken habercisi olabiliyor.” diyen Dr. Aylin Yavuz sözlerine şöyle devam etti:

“Örneğin, beyin tümörlerinde de genellikle tek bulgu baş dönmesi olmuyor. Baş ağrısından, görme ve işitme bozukluklarına, felçlere ve epileptik nöbetlere varan geniş bir belirti yelpazesi olabiliyor. Sadece erken dönemlerde nörolojik şikayetler ya da başka hiçbir yakınma olmaksızın baş dönmesi görülme ihtimali de var. Bu tür yakınmalar süreklilik arz ediyor ve zaman içinde artış gösteriyor. Bu nedenle ciddi bir hastalığı atlamamak için hastanın detaylı hikayesini almak çok önemli.”

 [reklam1]

[reklam3]

BAŞ DÖNMESİNDE 6 UYARICI SİNYAL!

Dr. Aylin Yavuz, tekrarlayıcı baş dönmesi atakları olduğunda ya da baş ağrısına aşağıdaki belirtiler eşlik ettiğinde en kısa zamanda bir hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekti.

1.Görme bozukluğu (çift görme, bulanık görme)

2.İşitme kaybı,

3.Konuşma bozukluğu, (peltek konuşma, sarhoş gibi konuşma)

4.Düşme, yürüme güçlüğü,

5.Kol, bacak güçsüzlüğü veya uyuşması,

6.Mide bulantısı ve kusma.

 

TEDAVİ NEDENE YÖNELİK UYGULANIYOR

Dr. Aylin Yavuz, baş dönmesinde tedavinin nedene yönelik uygulandığını belirterek hangi yöntemlere başvurulduğunu şöyle anlattı: “Toplumda en sık görülen vertigo nedeni olan iç kulaktaki denge sorunları; istirahat, ilaç kullanımı ve özel pozisyonel manevralarla tedavi edilebiliyor. Meniere Sendromu’nda kulak burun boğaz hastalıkları hekimlerinin önereceği idrar söktürücü ve kortizon grubu ilaçların yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi müdahale kararı alınabiliyor. Kaygı bozukluğu ve depresyon gibi durumlardan kaynaklanan baş dönmelerinde ise kaygı giderici ve antidepresan ilaç tedavisi fayda sağlayabiliyor. Multipl Skleroz, beyin damar tıkanıklıkları ya da kanaması ile beyin tümörleri gibi durumlarda hastalığa özgü tedavilere bir an önce başlanması gerekiyor.”

 

PEK ÇOK NEDENİ VAR

Baş dönmesinin altında yatan nedenler şöyle sıralandı:

•İç kulakla ilgili hastalıklar (Benign Paroksismal Pozisyonel vertigo, vestibuler nörinit, meniere sendromu)

•Vitamin eksikliği gibi durumlar,

•Demir eksikliği anemisi,

•Kafa travmaları,

•Kan basıncında düşme, 

•Kalp yetersizliği, 

•Kullanılan ilaçlar (tansiyon ilaçları, antidepresanlar)

•Kaygı bozuklukları (panik atak, anksiyete bozukluğu)

•Aşırı sıcak, susuzluk (özellikle kalp hastalığı olan ve ilaçlarını kullananlarda),

•Nörolojik hastalıklar (tömürler, multipl skleroz, beyin damar hastalıkları vs)

•Epileptik nöbetler (diğer epilepsi türlerine göre çok nadir olsa da rastlanabiliyor)

[reklam1]

[reklam3]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica