Aziz Nesin Hikâyesi Değil! İki Kadın BİR HARF Yüzünden Yıllardır Emekli Olamıyor

Aziz Nesin Hikâyesi Değil! İki Kadın BİR HARF Yüzünden Yıllardır Emekli Olamıyor
11 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 619 kez okundu.

Aziz Nesin Hikâyesi Değil! İki Kadın BİR HARF Yüzünden Yıllardır Emekli Olamıyor

Manisa’da aynı iş yerinde çalışan Alime Çoşkun ile Halime Coşkun’un isimlerinin kayıtlarda karışması emekli olmalarına mani oldu. Alime Coşkun bir ‘H’ harfi yüzünden 7 yıldır emekli olamadıklarını söyledi. Bu süre zarfında 27 duruşmaya çıktıklarını, davaya bakan ilk hakimin bile emekli olduğunu söyleyen Alime Çoşkun, çok zor günler yaşadığını, psikolojisinin bozulduğunu belirtti.

‘H’ harfi nedeniyle 7 yıldır emekli olamıyor.

'H' harfi nedeniyle 7 yıldır emekli olamıyor.

Doğan Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre, Manisa’nın Yunusemre ilçesinde yaşayan 54 yaşındaki Alime Çoşkun, 1991 yılında çalışmaya başladığı TEKEL işletmesinde bir diğer kadın çalışan Halime Coşkun ile isim benzerliği nedeniyle 7 yıldır emekli olamıyor.

‘İş yerinde karışıklığın düzeltildiğini söylediler’

'İş yerinde karışıklığın düzeltildiğini söylediler'

Çalışırken bazen isim benzerliği nedeniyle maaşını alamadığını ancak bu sorunun iş yeri tarafından düzeltildiğini anlatan Alime Çoşkun asıl sonunun emekli olmak istediğinde başladığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Ben 1991 yılında işe başladım, benimle birlikte bir kadın daha vardı. Onun ismi Halime Coşkun. Biz ilk başlarda bilmiyorduk. Daha sonra iş yerinde isim karışıklığı olduğunu söyleyip çağırdılar. Sonra iş yerinde bu karışıklığın düzeldiğini söylediler ancak düzelmedi. Paramı alamadığım zaman oluyordu. Çalışırken bu hata düzeltiliyordu ancak şimdi kayıtları kimse düzeltemiyor ve ben emekli olamıyorum. Halime Coşkun şu anda çalışmaya devam ediyor ve o da emekli olamıyor. 2012 yılında emeklilik dilekçemi verdim ve ‘sen emekli olamazsın’ dediler. O günden bu yana uğraşıyoruz ama yok olamadık, dünyam yıkıldı.”

‘Ruh sağlığım bozuldu. Artık emekli olacağıma inanmıyorum’

'Ruh sağlığım bozuldu. Artık emekli olacağıma inanmıyorum'

Ruh sağlığının bozulduğunu ve hastanede tedavi bile gördüğünü söyleyen Alime Çoşkun, artık emekli olacağına inanmadığını aktarıyor:

“Herkes emekli oldu, beni soran kimse yok. Zaten emekli olamayacağım, umudumu kestim. Diğer arkadaş da çok mağdur. Bu kadar zor mu bunu ayırmak? Ben attığım imzaları ayırt edebiliyorum, yıllardır bilirkişiler bunu ayıramıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istiyorum. Ben emekli olmak istiyorum. Benim duruşmama giren savcılar, hakimler vardı, onlar emekli olmuşlar. Acaba onlar ‘bir kadın vardı, o emekli oldu mu’ diye düşünüyorlar mı? Hiç beni düşünen var mı?”

Sosya Sigortalar Kurumu bir sorun olmadığını söylemiş.

Sosya Sigortalar Kurumu bir sorun olmadığını söylemiş.

7 yıldır 27 duruşmaya katılan Alime Çoşkun, çalışırken Sosya Sigortalar Kurumu’na isim benzerliği durumunu aktarmış. Ancak SSK, Alime Çoşkun’un iddiasına göre ‘Bir sorun yok’ cevabını vermiş. SSK’dan aldığı cevaba inandığını söyleyen Alime Çoşkun, çok zor geçindiklerini anlatıyor:

“Ben onlara inandım, bilseydim çalışırken dava açardım. Hiç bu durumda olmazdım. Verdikleri yazı hala var. Mahkemeye çok gittim, bundan sonra adliyenin yüzünü görmek istemiyorum. Ben herkes gibi çalıştım. Bir H harfi yüzünden emekli olamıyorum. Bunu çözemiyorlar. Çok zor geçiniyoruz. Emekli paramla bir sürü hayalim vardı, hayallerimin hepsi bitti.”

‘Biz yardım değil hakkımızı istiyoruz’

'Biz yardım değil hakkımızı istiyoruz'

Alime Çoşkun’un oğlu Murat Çoşkun ise devletten yardım istemediklerini belirterek şöyle devam ediyor:

“Annemin emeklilik davasına ilk bakan hakim şu anda emekli oldu. Annem daha emekli olamadı. Biri çıksın anneme ‘sen emekli olamıyorsun desin’. Psikiyatri ilaçları kullanmaya başladı. Biz, devletten yardım istemiyoruz, hak edilen bir şeyi istiyoruz. SGK ile görüştük, konuyla ilgilendiklerini söylediler. Ancak olayın davalık olduğunu, mahkeme kararının beklendiğini söylediler. En son mahkemede hakim ya da savcıyı hiç görmedik. Hastalanmış. Yerine gelen nöbetçi hakim ‘sizin dosyasına ben karar veremem’ diyor. Bir önceki hakim FETÖ’den cezaevine girmiş, vekil olarak gelen hakim ‘ben karar veremem, gerçek hakim verir’ diyor. Gerçeği hangisi, sahtesi hangisi, bizim kafamız karıştı.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica