Ağrılı Adet Kanaması Nedir?

Ağrılı Adet Kanaması Nedir?
4 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.691 kez okundu.

Ağrılı Adet Kanaması Nedir? Bilmeniz Gerekenler

[reklam1]

Dismenore âdet dönemlerinde meydana gelen kramp şeklindeki ağrılar demektir. Genellikle âdet dönemi boyunca rahim içerisinde biriken kanın atılmasına ve rahmin kasılmasına bağlı olan ağrıların hissedilmesidir.

Burada etkili olan prostaglandin hormonları ve bazı proteinlerdir. Bu kasılmalar primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır.

Altta yatan sebeplere bakın

Primer dismenore ilk âdetlerin başladığı yaşlarda, yani menarş dediğimiz zamanlarda birkaç âdet gördükten sonra başlar ve 25 yaşlara doğru gittikçe sıklığı ve şiddeti azalır. Genellikle doğum yaptıktan sonra da sona erdiği düşünülür. Altta yatan başka bir patoloji yoktur.

Sekonder dismenorede ise genellikle altta yatan başka bir patoloji vardır. Kistler, miyom veya daha önce geçirilmiş bir enfeksiyon veya ameliyata bağlı olarak karın içerisinde meydana gelen yapışıklıklar türü sorunlar yaşanır.

[reklam2]

Altta yatan patolojinin şiddetine göre ağrıların yoğunluğu da farklılıklar gösterir. Âdet dönemlerindeki dismenoredeki tek belirteç de bu kramp tarzında ağrılar değildir.

Günlük işlerinize engel oluyorsa

Bulantı, kusma, çok şiddetli karın şişliği, tuvalete gidememe, iştahsızlık, baş ağrısı ve sinirlilik eşlik edebilir. Primer veya sekonder dismenore olup olmadığı mutlaka kişinin kadın doğumcusu tarafından tespit edilmelidir.

Bunun basit bir âdet ağrısı olduğunu düşünerek, her defasında ağrı kesicilerle çözüm aranmamalıdır.

Tekrarlıyorsa, şiddeti gittikçe artıyorsa, her âdet döneminde günlük aktiviteleri kısıtlayacak hale geliyorsa, kişinin işini yapmasına engel oluyorsa mutlaka bir jinekoloğa başvurulması gerekir.

[reklam3]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica