Abdest Nasıl Alınır?

Abdest Nasıl Alınır?

Abdesti sizlere anlatırken ilk olarak geleneksel abdest nasıl alınır buna bakacağız. Çünkü bir dinde sorgulamayan ve bizden öncekiler ne yapmışsa onu yapan bir din yaşıyoruz. Bu anlayış yanlış bir düşünce. Çünkü insanlığa gönderilen son peygamber (Hz. Muhammed) ve son kitap Kuran’ı Kerim var. Biz sadece hikayeleri dinleyerek peygamberin yaptığını söyledikleri olaylara göre dini yaşıyoruz. Elbette sünnet ehli olmak güzeldir. Yani peygamber gibi işler yapmak güzel şeyler. Ama onun ölümünden 210 yıl sonra doğan bir adamın aktardığı şeylerle dini şekillendirme düşüncesine ben katılmıyorum. Onun için sevgili dostlar, sevgili din kardeşlerim ilk önceliğiniz Kuran olsun. Çünkü Kuran’a uyarsanız, peygambere de uymuş, peygamber gibi yaşamış olacaksınız. Tabi ki onun gibi yaşamak için çabalanabilir, ama onun gibi güzel ahlak sahibi olmak için taklit değil vicdan da lazım. Haydi şimdi abdest almayaı öğrenmek isteyenler için şöyle bir tarif edelim. 2 farklı şekilde abdest almayı öğreteceğiz size ve bizim önerimiz 2. yi yapmanız.

[reklam1]

[reklam3]

Abdest alırken niyet etmek

  • Abdest alırken ilk önce euzu besmele söyleriz euzu billahimineş şeytanir racim bismillahir rahmanir rahim sonra ‘ Niyet ettim ALLAH rızası için Abdest almaya ‘ denilerek niyet etmek gerekir.
  • Elleri 3 kez yıkamak Eller en az 3 kez yıkanmalıdır. Elleri 1 kez yıkamak farzdır fakat üç kez yıkanması gerekir.Eğer su yetmeyecek kadar ise 1 kez yıkanabilir.Eller yıkanırken parmakta yüzükler varsa çıkarılmalıdır.Bunun sebebi, eğer yüzük takılı ise abdest suyu deriye gitmeyebilir.
  • Ağza 3 kez su vermek Dolu dolu ağza 3 kez su verilip, yıkanmalıdır.Eğer ay ramazan ayı ise ağzımıza verdiğimiz suyu, hemen ağzımızın ucu ile alıp boşaltırız.Bunun sebebi, oruçlu olmamızdandır.Ağza su verilirken, sağ elin baş parmağı ile ağzın sağ tarafını, şahadet parmağı ile de sol tarafı mesh edilmelidir.
  • 3. Burna 3 kez su vermek Burna 3 kez sağ el ile su verilir, sol el ile de her su verildikçe sümkürmek gerekir. Dolayısı ile burun temizlenmiş olur.
  • 4. Yüzü 3 kez yıkamak Yüzü, tüy bitiminden, kulak yumuşağından ve çene altından itibaren 3 kez yıkamak gerekir.
  • 5. Kolları 3 kez yıkamak İlk başta sağ kol, sonra ise sol kol 3 kez yıkanır.Yıkama işlemi, avuca alınan su, kol ile dirsek bölümü arasında dökülerek tamamlanır.
  • 6. Başı Mesh etmek Kitaplar, Avuca alınan su ile başın dörtte biri mesh edilir der. Tekrar, şahadet parmakları veyahut küçük parmaklarla, kulaklar mesh edilir. Başparmaklar ile de kulağın arka kısmı mesh edilir. İki elin arka tarafları ıslatılıp, ense mesh edilir ve başı mesh etme işlemi biter.
  • 7. Ayakları 3 kez yıkamak Ayaklar topuklar, parmak araları ve dirseklere kadar 3 kez yıkanır.Yıkama işlemi sağ ile başlar, sol ile son bulur. Bu işlemler sonucunda abdest alma işlemi tamamlanır.

 

Bu abdest tarifi geleneksel İslam dediğimiz olguda vardır. Ama Allah’ın bize yol gösterici dediği, dinimizin direği olan Kuran’ı Kerim’de abdestin farzı 4’tür ve şöyle tarif edilmiştir.

(1)Yüzlerinizi ve (2)dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. (3)Başlarınızı meshedin, (4)İki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın.

Eğer cünüp iseniz temizlenin.

Yani ikinci şekilde almak da doğru abdesttir. Bundan dolayı aklınızda herhangi bir soru işareti kalmasın.

[reklam1]

[reklam3]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica