6 aylık Bebekler İçin Tarhana Çorbası

6 aylık Bebekler İçin Tarhana Çorbası
26 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.484 kez okundu.

bebeklere tarhana çorbası tarifi

bebeklere tarhana çorbası tarifi

Eller küçük, ağzı burnu tatlı olarak yenilesi olan minicik yavrularımız hayatımızın anlamı oluyorlar. Beslenmelerine dikkat ettiğimiz yavrularımızın süt yanında besleyici olarak almaları gereken gıdalarda var. Tamamlayıcı mamalar dışında bebeklerimiz için çorba da hazırlamak mümkün tabi ki. Eğer ki siz anlık olarak bir çorba yapmak istiyorsanız ve büyük bir tencereyle hem uzun zaman harcamak hem de çorbayı çok yapmak istemiyorsanız sizler için hazırlanışı kolay bir Tarhana Çorbası Tarifi. Şimdiden afiyet olsun

 

Bebekler İçin Tarhana Çorbası Malzemeleri

  • 1 çay bardağı su

  • 2 tatlı kaşığı tarhana

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

[reklam1]

 Bebekler İçin Tarhana Çorbası Hazırlanışı

Küçük bir cezvede suyla tarhana sürekli karıştırılarak pişirilir. Ilıyınca bebeğimize vermeden önce zeytin yağını ekleyip karıştırıp öyle verelim. Dilerseniz ekmek parçacıkları ekleyebilirsiniz. 

Dilerseniz zeytinyağı eklemeyebilirsiniz. Ancak zeytin yağının bağırsakları yumuşatıcı özelliğe sahip olduğunu söylemekte fayda var.

Tarhananın Faydaları

Tarhana, vücudumuzun mikroplara karşı dirençli olması açısından önemli olan vitaminler ve mineraller yönünden zengindir. Tarhanada özellikle B vitaminleri bol miktarda bulunur. Kepeği uzaklaştırılmamış undan yapılan tarhanalardaki B vitaminleri içeriği kepeksiz undan veya göceden (kabuğu soyulmuş ve kırılmış buğday) yapılan tarhanalara göre daha yüksektir. Kalsiyum, demir ve çinko ise tarhanada bol bulunan minerallerdir.

Gıdalarla alınan proteinlerin vücuda yararlı olabilmesi için ilk aşamada mide ve bağırsaklarda sindirilerek aminoasitlere kadar parçalanması gerekir. Aminoasitler bağırsaklardan kolayca emilir ve vücuda yarar sağlar. Sindirilemeyen proteinler ise dışkıyla dışarı atılır ve vücut bu proteinlerden yararlanamaz. Tarhananın bileşimine yoğurt ve bitkilerden kaynaklanarak dahil olan laktik asit bakterileri tarhanadaki proteinleri belli ölçülerde aminoasitlere parçalayarak tarhanayı sindirimi kolay gıda şekline dönüştürür. Böylece aminoasitler tarhana ile vücuda hazır olarak girerler ve bağırsaklardan kolayca emilerek vücuda yarar sağlar. Buna bağlı olarak tarhananın besleme değeri artmış olur.

[reklam3]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica