2015 Oscar Ödül Töreni Ne Zaman? Hangi Kanalda?

2015 Oscar Ödül Töreni

Bu yıl Oscar Töreni yayını, 22 Şubat günü ve gecesi “Digiturk Oscars” adı verilen 1 no’lu Digiturk kanalından gerçekleştirilecek.

[reklam3]

[reklam1]

2014 Altın Küre Ödülleri’nin dağıtılmasının hemen ardından, heyecanla beklenen Oscar adayları da belli oldu.

Aktör Chris Pine, Akademi başkanı Cheryl Boone Isaacs ve yönetmenler Alfonso Cuarón ve J.J. Abrams’ın sunumuyla Beverly Hills Samuel Goldwyn Theater‘da gerçekleştirilen konferansta 24 kategorideki Oscar adayları açıklandı.

En çok adaylık alan filmler ise En İyi Film kategorisi dahil olmakla birlikte 9 adaylıkla Birdman ve Büyük Budapeşte Oteli oldu. Hemen takipçileri ise 8 dalda adaylıkla The Imitation Game, 6 adaylıkla Keskin Nişancı ve Çocukluk, 5 kategoride ise Her Şeyin Teorisi filmleri ana kategorilerde adaylıkları silip süpürdü. Adaylıkların en sürpriz ismi ise PR anlamında sessiz sedasız ama muhteşem bir sinema diliyle gelen Whiplash oldu. Bağımsız bir müzik filmi olarak ses miksajı ve uyarlama senaryodaki başarısını En İyi Film dalında da gösteren yapım, hayranlarını sevindirdi.

Öte yandan 2014’ün en iyi filmlerinden olan Gece Vurgunu, politik içeriğinden dolayı Akademi’nin daha çok ilgisini çekmesini beklediğimiz Özgürlük Yürüyüşü ve David Fincher imzalı Kayıp Kız adaylıklarda bekleneni veremedi. Ayrıca ayrıca senenin en iyileri animasyonlarından olan  Lego Filmi’nin En İyi Şarkı kategorisi hariç görmezden gelinmesi, Jennifer Aniston’ın kulis kampanyası kulağa çalınan Cake’e hiç şans tanınmamış olması ve zamanında Yüzüklerin Efendisi serisi ile hem adaylıkları hem ödülleri süpürmüş olan Peter Jackson’ın Hobbit serisiyle üçüncü sefer de hüsrana uğramış olması bu seneki adaylıkların göze çarpan detayları oldu.

Ayrıca Christopher Nolan’ın Akademi kabusu bu sene de dinmedi. 2014’ün en etkileyici bilim kurgu hadiselerinden biri olan Yıldızlararası ana kategorilerde hiçbir şekilde kendisine yer bulamazken, 3 teknik dalda adaylık ve En İyi Özgün Şarkı kategorisinde adaylık alabildi.

Türkiye’nin son 9’a kalamadığı Yabancı Dildeki En İyi Film dalında ise İlyas Salman’ın başrolde olduğu Gürcistan yapımı Mısır Adası filmi de son 5 film arasında yer alamadı.

Bu sene 87. kez düzenlenecek olan 2015 Akademi Ödülleri 22 Şubat’ta Neil Patrick Harris’in sunacağı görkemli bir tören ile sahiplerini bulacak.

[reklam3]

[reklam1]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica